Co to vlastně dieta je? Toto slovo každý už určitě někdy slyšel a mnoho z nás jí jistě i zkusilo. Je to program, podle kterého řídíme svůj příjem potravin a tekutin za určitým cílem. Rozdělila bych je na dvě hlavní skupiny, a to na nemocniční a redukční diety. První skupinu diet ordinuje především lékař v době hospitalizace pacienta. Nemocniční diety můžeme rozčlenit na základní a speciální. Základní nemocniční jsou rozděleny do 13 skupin rozdělených podle čísel."

0 dieta tekutá 6 000 kJ Onemocnění zažívacího traktu

1 dieta kašovitá 11 000 kJ Po operacích trávicího systému. Akutní vředové choroby žaludku a dvanáctníku.

2 dieta šetřící 12 000 kJ Onemocnění žaludku, po infarktu myokardu

3 dieta racionální 12 000 kJ Běžná strava

4 dieta s omezením tuků 11 000 kJ Onemocnění žlučníku, pankreasu

5 dieta bílkovinná bezezbytková 12 000 kJ Po akutních průjmových onemocněních, onemocnění střev (dráždivý tračník, Crohnova choroba)

6 dieta nízkobílkovinná 10 000 kJ Onemocnění ledvin, začínající selhávání

8 dieta redukční 6 000 kJ Při obezitě, vede ke snížení hmotnosti

9 dieta diabetická 8 000 kJ Především pro pacienty s diabetes mellitus

10 dieta neslaná šetřící 10 000 kJ Při hypertenzi, otokách

11 dieta výživná 14 000 kJ Při všech chorobách, při nichž mají pacienti nabrat hmotnost a tělesnou sílu, a při oslabení imunity

12 strava batolat 8 000 kJ Pro děti ve věku od 1,5 roku do 3 let.

13 strava větších dětí 11 000 kJ Pro děti od 4 do 15 let.

Speciální diety jsou doplněné základní, více se soustředí na pacientovi potřeby organismu. Patří sem diety 3P = strava pro těhotné a kojící matky, 4S = s přísným omezením tuků, 9S = diabetická šetřící.

Dále bych se zaměřila na druhou skupinu (redukční diety). Slouží k úbytku váhy a ke zmenšení obvodů boků, břicha, stehen atd.. O těchto dietách panují všelijaké fámy, protože skoro každý je zkouší a ne všichni se dostanou k vytouženému výsledku. Redukční dieta je strava, která obsahuje méně energie (cca o 1500-2000kJ) než náš předešlý jídelníček. Mezi hlavní zásady patří jíst pravidelně a několikrát denně (4-6x) po menších porcích, dávat přednost tukům rostlinným před živočišnými, vyhledávat celozrnné pečivo, protože obsahuje více vlákniny (má nižší glykemický index), jíst dostatek bílkovin (vejce, libové maso), vyvarovat se rychlým cukrům (ovoce, sladkosti), pít dostatek tekutin (ovlivněno počasím= vždy bychom ale měli vypít nad 2 litry), mít tělesnou aktivitu (alespoň procházky). Časté chyby, kterých se lidé při dietě dopouštějí, jsou nevyvážené energetické příjmy (hladovění), málo spánku, což může vést ke stresu (čokoláda) a také málo pohybu. Komu by se nelíbil tento typ diety, tak má mnoho dalších možností jako je bezuhlovodanová, ovocná, tukožroutská, bodová či Atkinsova dieta, anebo dělená strava. Myslím, že každý si může najít v dietách věci, které má rád a hubnutí pro něj nebude taková zátež.

S dietami taky určitě souvisí pojem detoxikace, což je proces odstranění toxických látek z organismu. A jakým způsobem lze očistit organismu, jakí je vhodná detoxikační kúra??? Dodržovat pitný režim, protože voda je schopna odplavovat škodlivé látky. Denně bychom měli vypít 0,3-0,4l na 10kg naší hmotnosti. Nejvhodnější je voda z vodovodu, nebo lze také pít ovocné či zeleninové šťávy, které musí být naředěné vodou. Rozhodně bychom neměli konzumovat sycené, slazené nebo chemicky slazené nápoje. Během detoxikační kúry bychom měli jíst hodně vlákniny, jejímž zdrojem jsou luštěniny, obiloviny, zelenina, ovoce nebo lněné semínko. Během kúry bychom neměli jíst žádné smažené výrobky, červené maso, vnitřnosti, uzeniny a ani vajíčka. Dále jsou důležitá probiotika (mléčné bakterie), která je důležitá pro peristaltiku střev.

Svobodová Alice .

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí